ÜSTEĞMEN ABDULLAH

Kahramanlarımız

ÜSTEĞMEN ABDULLAH

15 nci Kolordunun şanına şan katan birliklerden bir diğeri de yine 20 nci Tümene bağlı 61 nci Piyade Alayıdır.

61 nci Piyade Alayı da Doğu Galiçya’da Lipica Dolna’nın doğusunda kendisine görev verilen 419 ve 417 rakımlı tepeler hattında savunma yapıyordu.

8 Eylül 1916 tarihinde Rus piyadesi, şiddetli bir topçu ateşinden sonra, 417 rakımlı tepenin önündeki tel örgü engeline kadar yaklaşmıştı. Alayın ön hatlarında 4 ncü Tabur birlikleri bulunuyordu. Rusların Türk hatlarını yararak içerilere sızmalarının alay ve dolayısıyla kolordu için hiç de iyi bir durum olmadığını bir anda muhakeme ederek kavrayan 13 ncü Bölük Komutanı Üsteğmen Abdullah, bölüğüne süngü taktırarak hücuma hazırlandı ve bölüğünün önünde, tabancası elinde, yaydan fırlayan bir ok gibi ileri atıldı.

Ruslar, gerilerdeki Türk topçusu ve makineli tüfeklerinin yoğun ateşi ve bu ani süngü hücumu karşısında bozguna uğrayarak kaçmaya başladılar. Kahraman Üsteğmen Abdullah ve bölüğü Rusları Slavetin köyüne kadar takip etti. Sonuçta iki Rus subayıyla 300 kadar er tutsak edildi. Ayrıca bir makineli tüfekle çok sayıda sıhhiye malzemesi de ele geçirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 3 =