ASTEĞMEN HAYDAR

Kahramanlarımız

ASTEĞMEN HAYDAR

Bizim için Birinci Dünya Savaşı’nın tarihi, Türk ordusunun şahsında, Türk ulusunun en verimli çağda olması gereken genç kuşaklarının cepheden cepheye koşarak tükendiği günlerin tarihidir.

Anadolu’nun yanık yüzlü delikanlıları bu dört yılda yılmadan, usanmadan savaşmışlardır. Hayatının baharında askere giden genç delikanlılar eğer şehit olmayıp sağ kalmışlarsa bu zorlu yılların izlerinin her birini yüzlerinde ayrı ayrı taşıyarak evlerine birer yorgun savaşçılar olarak dönmüşlerdir.

İşte bu yorgun savaşçılardan biri de 1916 yılında, Galiçya Cephesi’nde, 20 nci Türk Tümeninin bulunduğu mevkide Ruslarla amansız bir savaşa girişen 62 nci Alay 2 nci Tabur 7 nci Bölük Komutanı ve asteğmen olan Haydar Bey’dir. Düşman 62 nci Alayın mevzilerine girip işgale başlayınca 7 nci Bölük Komutanı Haydar, giriştiği karşı taarruzla kendinden kat kat fazla olan Rus kuvvetlerinin taarruzunu durdurmuş, mevzilerin geri alınması için sağ ve solundaki birliklere hem cesaret verip hem de yardım ederek mevzilerin düşmandan geri alınmasını sağlamıştır.

Subay adayı Haydar, bu başarı sağlanırken şehitlik mertebesine ulaşmıştır.

Savaş meydanında yüksek cesaret göstererek örnek teşkil eden bu subayın ailesine savaştan sonra devletçe üsteğmen maaşı bağlanarak ödüllendirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

24 − = 17