ASTEĞMEN MUSTAFA

Kahramanlarımız

ASTEĞMEN MUSTAFA

Bitmez tükenmez zenginliklere sahip Anadolu, yıllar boyu diğer Türk devletleri gibi Osmanlı İmparatorluğu’na da beşik olmuş, varını yoğunu bu devlet için üretmiş ve tüketmiştir.

Her şeyin en iyisini ve yararlısını üreten Anadolu, uğruna canını, gözünü kırpmadan feda edecek gençleri de yetiştirmiştir.

İşte biçilen ekin tarlaları gibi vatanın dört bir yanında verilen şehitler, hep bu Anadolu yaylasının ürünüdür.

Bunlar hiçbir karşılık beklemeden canlarını vatanları için feda edenlerdir.

1917 yılında, Birinci Dünya Savaşı içinde Galiçya Cephesi’nde verilen kanlı savaşlarda, 62 nci Alayın Ağır Makineli Tüfek Bölüğünden bir Anadolu çocuğu da Asteğmen Mustafa’dır. Asteğmen Mustafa özellikle Ruslardan kaçırdığı ağır makineli tüfeklerle hem bölüğünün tüfek sayısını artırmış hem de Rus birliklerine ağır kayıplar verdirmiştir. Nitekim Ruslar, bu komutan ve bölüğünün kendilerine çok ağır kayıplar verdirdiğini her fırsatta itiraf etmişlerdir.

Aynı cephede bir başka gün verilen Tavşan Deresi Savaşı’nda, bölüğünden bir erin şehit oluşuna çok üzülen Mustafa, ağır makineli tüfek başına geçip Rus kuvvetlerine isabetli mermiler yağdırmış ve onları bölgeden çekilmeye mecbur etmiştir.

Kendisinin de bizzat tamir işine katılmasından dolayı bölüğünde arızalı tüfeğin kalmadığı komutanlarınca da bilinen ve muharebelerde gösterdiği başarılarından dolayı takım komutanlığına yükseltilen Asteğmen Mustafa, 62 nci Alay Komutanlığınca da ayrıca ödüllendirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

85 + = 87