YÜZBAŞI SAMİ, ÜSTEĞMEN HAMZA VE BÖLÜK PERSONELİ

Kahramanlarımız

YÜZBAŞI SAMİ, ÜSTEĞMEN HAMZA VE BÖLÜK PERSONELİ

Kafkas 9 ncu Alay 3 ncü Tabur 9 ncu Bölük Komutanı Yüzbaşı Sami ve 10 ncu Bölük Komutan Vekili Üsteğmen Hamza, bölükleriyle 26 Ağustos 1922’de Afyon’un doğusunda bulunan Kalecik Sivrisi’ne taarruz için görevlendirilmişlerdir.

Her ikisi de büyük bir cesaretle askerlerinin önünde, onları en iyi şekilde sevk ve idare edip yoğun Yunan ateşine aldırmadan Yunan siperlerine doğru hücum ederek birkaç sıçrayışta tel örgülere yaklaşırlar. Bu sırada cehennemî bir top, tüfek ve makineli tüfek ateşi altında bir an duraklamış olan askerlerine örnek olmak için her iki bölük komutanı da elleri ile tel örgü kazıklarını sökmeye başlarlar. Tel örgülerin bir kısmını da süngüleriyle kesmeyi ve kesilmeyen tel örgülerin üzerinden tüfeklerine dayanarak atlamalarını askerlerine öğüt vererek 45 dakika gibi az bir zamanda Yunan siperlerine girip onları süngüden geçirirler. Tepenin en yüksek yerine dikilmiş olan “haçı” parçalayarak al sancağımızı haçın yerine dikerler. Süngülerimizden kurtulup kaçmaya çalışan Yunanların geri kalan kısmını takip ederek hepsini yok etmeyi başarırlar.

Masum Türk halkının ve yurdu haksızca işgal edilmiş olan Türk milletinin bu savaş sırasında öcünü almak için kendilerinden sayıca on misli çok olan Yunanlara karşı gösterdikleri kahramanlıklarla Türk tarihinin altın yapraklarına adları yazılanlar, bölük komutanları ile birlikte şunlardır:

10 ncu Bölük Başçavuşu Hilmi, 10 ncu Bölük Çavuşu Hasan,

10 ncu Bölük Onbaşısı Ahmet, 10 ncu Bölük Neferi Hüseyin, 10 ncu Bölük Neferi İbrahim,

9 ncu Bölük Onbaşısı Durmuş, 9 ncu Bölük Başçavuş Muavini Hasan, 9 ncu Bölük Onbaşısı Ahmet,

9 ncu Bölük Neferi Abdülkadir, 9 ncu Bölük Neferi Nuri,

9 ncu Bölük Neferi Hasan,

9 ncu Bölük Neferi Ali.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 76 = 83