Atatürk içimizdedir

Atatürk içimizdedir

Atatürk içimizdedir

Atatürk, gazidir, Mustafa’dır, Kemal’dir, Atatürk’tür. Ulu önder, devlet adamı, asker, vekil, meclis başkanı, başkomutan, Cumhurbaşkanıdır. Liderdir, önderdir, örnektir.

Türk’lüğün kararmış ufuklarında güneş gibi doğan, karanlıkları aydınlatan bir ışıktır, güneştir Atatürk.

Atatürk içimizdedir.

Aldığımız nefeste, yediğimiz lokmada, ürettiğimiz buğdayda, giydiğimiz ayakkabı da, okuduğumuz romanda, harcadığımız parada, kimliğimizde, haysiyetimizde, şeref ve namusumuzda, ezan seslerinde, hür tüten bacalarda, gururla dalgalanan ay yıldızlı bayrakta hep O vardır.

İçimizdedir Atatürk.. Kalbimizin en müstesna yerinde şeref konuğu, aklımızın en nadir köşesinde yol göstericidir.

Şekil değildir, sözden ibaret değildir, ezber değildir, tarih yahut mazi değildir… Gelecektir Atatürk, manadır, fikirdir, idraktir, anlayıştır, seziş ve biliştir.

Atatürk dışımızda değil içimizdedir. Dıştan değil içtendir, dış değil içtir, yabancı değil biz’dir, bizdendir.

Atatürk, hayatın her anında, her yerinde, her zamanında bizimledir.

Yediden yetmişe, kadından erkeğe, üretimden satışa, sabahtan akşama, gençten yaşlıya, okuldan hayata, evden sokağa her yerde her zaman bizimledir.

Dün değil, eski değil, mazi değil yenidir Atatürk, yepyenidir. her geçen gün kıymeti artan, her daim pırıldayan, her daim hayat veren felsefedir, dokunuştur, anlayıştır.

Atatürk, fikirdir, öngörüştür, hoşgörü ve sevgidir, barış ve huzurdur, direnme azmi, teslim olmama gururu, zulme karşı koyma gücüdür.

Seksen milyon yürektir Atatürk.

Sahip olunan herşeyin, hürriyetin, refahın, Türkçenin, şapkanın, harfin, camilerin, Kur’an’ın, insanca yaşamanın adıdır Atatürk.

İçimizdeki Atatürk, milletçe borcumuz, sadakat sözümüz, namus vesikamızdır.

O’nun eserinde yaşamak, O’nun eserine sahip çıkmak, gavurlaşmamak, kültürsüzleşmemek, yabanileşmemek, zulme ortak olmamak, dinsizleşmemek, yoldan çıkmamak, haysiyetsiz yaşama evet dememektir Atatürk Cumhuriyeti’nde yaşamak.  Atatürk sevdadır, bitmeyen türkü, tükenmez bir yoldur geleceğe uzanan.

Atatürk içimizdedir.

Göz bebeklerimizdeki ışıltı, çocukların dilindeki andımız, büyüklerin savaş hikayelerindeki kahramandır. Orman çiftliğinin hikayesi, yeşilin sevgisi, merhametin ta kendisidir.

Atatürk içimizdedir.

Yurdu ayağa kaldıran, yabancı liderleri ayağına getirten, ülkeyi ufka çıkartan, hakimiyeti ayağa kaldıran, milli olma bilincini aşılayan, Türk olmanın gururunu yaşatandır Mustafa Kemal olmak.

Atatürk içimizdedir. O’nun izinde değil yanında olmaktır Atatürkçülük, Kemalizm Atatürk felsefesinde yürümek, Atatürk ilkeleri yeminli andımızdır.

Dışta değil, dışardan değil içtedir, içtendir, içimizdedir Atatürk.

Sahneden sanata, spordan ahlaka, uzaydan deniz diplerine yolculuk, dağları aşma, rüzgarları sanayileştirme, uzaya çıkma, tabiatı koruma, zenginleşirken ahlakı terk etmemektir Atatürk’ü içimizde hissetmek.

Gazetelerde, ekranlarda O’nu konuşmak, O’nu dinlemek, O’nun ilkelerini haykırmaktır.

Atatürk içimizdedir.

Anneden babadan, dededen mirastır Atatürk. Emanettir Cumhuriyet. Yeminimizdir eserlerini yaşatmak.

Aklı, bilimi egemen kılmak, karanlıklara mahkum olmamak, yobazların oyununa, düşmanların entrikalarına kanmamaktır.

Atatürk içimizdedir. Güçtür damarlarımızda. Işıktır gözlerimizde. Manadır hayatımızda, rehberdir her işimizde.

Atatürk, söz değil, şekil değil, kuvvettir, aşktır hürriyete, teslim olmamaktır medeni canavarlara, bir ve birlik olmak, beraber olmak, yan yana vuruşmak, sırt sırta çalışmaktır.

Buğdayın sarısı, denizin kokusu, güneşin ısıtan varlığıdır, buluttur, yağmurdur Atatürk.

Alınteridir, umuttur, güçtür, kıymettir Atatürk.

Ve O daima içimizdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

61 − 56 =