YÜZBAŞI İSMAİL ZÜHTÜ

Kahramanlarımız

YÜZBAŞI İSMAİL ZÜHTÜ

Büyük bir destan yaratılırken bu destan içinde ayrı ayrı yeni destanlar yaratan kahramanları birbirinden ayırmaya aslında gerek yoktur. Ama Türk milletinin varlığını ve sonsuza kadar özgürce yaşamasını sağlamak için canlarını seve seve veren bu yiğit insanları birer birer ele almak, onları kitap sayfalarında ölümsüzleştirmek de zorunlu bir görevdir.

Kurtuluş Savaşı sırasında 61 nci Tümen Sahra Topçu Alayının 1 nci Batarya Komutanı Yüzbaşı İsmail Zühtü, 26 ve 27 Mart 1921 günleri Yunanlara etkili atışlar yaptıktan sonra, 28’inci günü Kanlısırt bataryası ile Yunanları şiddetli ateş altında tutmakta idi. Teketepe zirvesine Yunanların çıktığını haber alması üzerine, Kanlısırt’ın güney yamaçlarından Teketepe’yi ateş altına almak üzere Grup Komutanlığının emri ile Yüzbaşı İsmail Zühtü mevzi değiştirirken gideceği yolun Yunanlar tarafından işgal edilerek kapandığını görmüştür. Yunan piyade ateşi altında cesaretini kaybetmeyerek kendi kararı ile bataryayı Yunan eline bırakmamak için eğimli sırtlardan ancak dere yatağına indirmiş, bu sefer dere içinde de ateş aldığından ormanın içine girmek istemiştir. O anda topların, ateş altında yukarı çıkarılamayacağını anlamış; yalnız askerlerin ve hayvanların kurtarılmasına karar vererek bunları büyük bir tehlikeden kurtarmıştır.

Toplarını Yunanlara bırakmamak ve onları geri getirmek için gecenin karanlığında asker ve subaylarını alarak köylülerden ve diğer bataryalardan mandalar toplayarak Yunanların pek yakınında kalan toplarını kurtarmış ve yine topları 29 Mart 1921 sabahı atışa hazırlayarak cesaret ve ustalığını göstermişti. 31 Mart 1921 günü Kanlıtepe’de Yunanların geri çekildiğini görünce bataryası ile hemen Kanlıtepe’ye mevzi değiştirerek kaçan Yunanları topa tutmak suretiyle yönlerini değiştirmiş ve Ziva Deresi’ne sıkışan bir Yunan taburunu imha etmiştir.

Yine aynı savaşlar sırasında kahramanlığına kahramanlık katan Yüzbaşı İsmail Zühtü, 30 Temmuz 1921 günü Almacık Deresi’nde toplanan Yunanları görünce toplarını hemen açığa çıkararak şiddetli bir ateşe başlamış ve diğer bataryaların da açığa çıkarak ateş etmelerini sağlamıştır. Yüzbaşı İsmail Zühtü, bu hareketiyle Yunanların fazlaca kayıp vermesine neden olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

39 + = 48