YAZICI BAŞÇAVUŞ KEMAL (DEMİRAY)

Kahramanlarımız

YAZICI BAŞÇAVUŞ KEMAL (DEMİRAY)

23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da Büyük Millet Meclisinin açılışı, Meclisin kendisine bağlı Millî Kuvvetleri teşkilâtlandırmak ve silâhlandırmak üzere kadrolaşmaya başlaması sırasında Osmanlı ordusundan, savaş ve yenilgilerden arta kalan insan ve malzemelerin bir bir toplandığı dönemlerde, batıdaki en büyük güç,12 nci Kolordudur.

Kolordunun Afyonkarahisar çevresindeki mühimmat deposunda bulunan silâhlar ve mühimmat, kurulacak yeni ordu için bir hazine durumundadır.

Afyonkarahisar’ın işgali ilk önce İngilizler tarafından olmuştur. Burayı işgal eden İngiliz birliklerinin esas amacı ise millî muvazzaf birliklerinin oluşumuna engel olmaktır. Bu iddianın doğruluğu İngiliz birliklerinin doğrudan 12 nci Kolordu Mühimmat Deposu’nu imha etmek istemesiyle doğrulanmıştır.

Bu işgali haber alan 12 nci Kolordu Mühimmat Deposu’nda görevli yazıcı olan Başçavuş Kemal, çevresindeki kuvvetlerle mühimmat deposunu kuşatarak koruma altına almış, İngilizlerin buraya girip, depoyu imha etmelerine engel olmuştur. Savaşın bitiminden sonra, bu kahramanlığından dolayı 18 Eylül 1932’de Başçavuş Kemal (Demiray) “Kırmızı Şeritli Kurtuluş Madalyası” ile ödüllendirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 2 = 1