ASTEĞMEN AHMET HAMDİ

Kahramanlarımız

ASTEĞMEN AHMET HAMDİ

Yeri geldiği zaman, evini ve namusunu korumak için mesleğini ve sivil görevini bırakarak Kurtuluş Savaşı’na ve vatan savunmasına katılan yedek subayların kahramanlıklarına diğer bir örnek 189 ncu Alay 1 nci Tabur 1 nci Bölük Asteğmenlerinden Ahmet Hamdi’dir.

Birliğine katıldığı günlerde 189 ncu Alayın Aslıhanlar yöresinde ordunun sağ yan gerisine düşen işgal güçleri, Efzun Alayına taarruz emrini almıştı. 12 Nisan 1921 günü taarruza geçen alay, Yunanların sayıca üstün olmasına ve taarruz bölgesindeki arazinin elverişsizliğine karşın cesurca ilerlemiş; ancak, gitgide yoğunlaşan Yunan ateşli silahlarının etkisiyle Yunan siperleri karşısında duraklamak zorunda kalmıştı.

Ahmet Hamdi’nin önderliğinde erler hücuma geçmiş; Yunan askerleri, ölüleriyle dolu siperlerini terk ederek kurtuluşu kaçmakta bulmuştu. Bunu izleyen günlerde Haymana’da Taşlıtepe yöresinde meydana gelen çarpışmada, taarruzlara taburu ile karşı koyarken sağ kolundan yaralanan Ahmet Hamdi, tabur komutanının ısrarlarına rağmen birliğinin başından ayrılmayarak Yunanları mutlaka durdurmak ve püskürtmek heyecanı içinde dövüşmeye devam etmişti. Bir ara sağ yandaki birliklerde çözülme başlamış ve bu bütün cephemize yayılmıştı; fakat, Asteğmen Ahmet Hamdi, takımı ile bulunduğu mevzileri savunmaya devam etmiş ve bu arada iki kurşun isabetiyle şehit olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

76 − 70 =