GALİÇYA KAHRAMANLARI

Kahramanlarımız

GALİÇYA KAHRAMANLARI

ASTEĞMEN CELÂLOGLU ABDÜLHAMİT (VULÇETRİN), ÇAVUŞBEKİROĞLU MAHMUT (TİRE), ONBAŞI VELİOĞLU KAMİL (BOLVADİN) VE ER MEHMETOĞLU MEHMET (NAZİLLİ)

Galiçya’da dost ve düşmanın takdirini kazanan 15 nci Kolordunun, her biri bir diğerinden daha yürekli subay ve erlerinin yarattıkları destanlar, kahramanlık tarihimiz için bitmez tükenmez birer kaynaktır.

Aşağıda değineceğimiz olaylar, kahramanlık çiçeklerinin oluşturduğu bu desteden rasgele çekilmiş birkaç örnektir.

1916 yılının sonbaharında Galiçya’da, 62 nci Piyade Alayının 3 ncü Taburu, 421 rakımlı tepeyi savunurken 9 ncu Bölük bu taburun ihtiyatını oluşturuyordu. Savaş yaklaşık bir yıldır devam ediyordu. Ruslar 24 Eylül 1916’da yine taarruza başladılar. 9 ncu Bölükten Subay Adayı Abdülhamit, komutasındaki takımla sağ kanadın takviyesi ile görevlendirilmiştir.

Asteğmen Abdülhamit, takımıyla birlikte görev yerine doğru ilerlerken Rus topçu ateşiyle tahrip edilmiş bir Türk siperinin Ruslar tarafından işgal edilmiş olduğunu gördü. Bu zor duruma hemen müdahale etmenin gerekli olduğunu anlayınca takımına emir vererek ve hedef göstererek Ruslara karşı süngü hücumuna geçti.

Kendi takımından Çavuş Mahmut, Onbaşı Kamil ile Er Mehmet’i yanına alarak Ruslara en ön saflarda süngüyle hücum ederek birçok Rus’u saf dışı bıraktıktan sonra, altmış kadar Rus’u da silahlarıyla birlikte teslim almışlardır.

Abdülhamit tutsakları gerideki karargâha göndermekle meşgulken kolundan yaralanıp kan kaybetmeye başladı. Fakat yarasına önem vermeyerek görevini sağlığı bozuluncaya kadar sürdürdü. Ancak sonunda durumu ağırlaşınca hastaneye kaldırıldı.

Onbaşı Kamil ve Er Mehmet ise el bombalarıyla bir Rus siperini tahrip etmek amacıyla taarruz ettikleri sırada şehitlik mertebesine erişmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 82 = 84