Rahmi Koç müzesi Atatürk bölümü

Rahmi Koç müzesi Atatürk bölümü

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’e (1881-1938)  ait kıyafetlerden ofis malzemelerine, çeşitli kişisel eşyalardan fotoğraflara uzanan bu zengin koleksiyon hem onu daha iyi tanımamıza hem de dönem Türkiye’sini anlamamıza hizmet etmekte olan kıymetli bir bölümdür.

Koleksiyon, daha çok Kurtuluş Savaşı’nda önemli rol oynayan ve daha sonra Atatürk’ün yakınları ve çalışma arkadaşları arasına katılan Albay Halil Nuri Yurdakul tarafından bir araya getirilmiştir. Oğlu Sayın Prof. Dr. Yurdakul Yurdakul ve gelini Sayın Ayşe Acatay Yurdakul tarafından bağışlanmıştır.
Bunların dışında, Atatürk’e ait kollu atlet, iç çamaşırı, gecelik ve Atatürk’e ait iki adet imzalı fotoğraf Kılıç Ali’nin gelini Sayın Güzide Kılıç tarafından süreli olarak sergilenmek üzere verilmişlerdir.

Aynı kısımda ayrıca kıymetli Atatürk Efemeraları da sergilenmektedir.

Koleksiyonda ender bulunan basın fotoğrafları, Kurtuluş Savaşı öncesi döneminden propoganda kartpostalları, Cumhuriyet sonrası basılan ilk pullardan örnekler  ve çeşitli ülkelerde yayımlanmış olan makaleler bulunmaktadır.

Bunlara ilave olarak, 1920’li yılların Türkiye’si hakkında fikir veren bazı hatıra objeleri ve Atatürk’e ait özel eşyalar da bu özel bölümde sergilenmektedir.

 Atatürkün özel eşyaları Atatürkün özel eşyaları Atatürkün özel eşyaları

 

 

 

 

Ziyaret; Adres: Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445 – İstanbul
Tel: (0)212 369 66 00 pbx    Faks: (0)212 369 66 06

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ 2 = 10