Belkahve Atatürk anı evi

Belkahve Atatürk anı evi

Belkahve Atatürk anı evi

Belkahve Atatürk müze evi – İZMİR

Atatürk’ün 9 Eylül 1922’de İzmir’i seyrettiği Belkahve’de yer alan Ata Evi’ne yoğun ilgi

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun başladığı Atatürk’ün kahve içip kenti seyrettiği Belkahve’de hayata geçirilen Ata Anı Evi, İzmirlilerden büyük ilgi görüyor. Bornova Belediyesi tarafından tarihe yakışır şekilde yenilenerek hizmete açılan mekanda işgal yıllarına ait eşyalar, dönemin askeri ve halk hareketini ifade eden fotoğraflar ile maketler yer alıyor. Atatürk ile ilgili birçok kitabın da bulunduğu Anı Evi’nde gösterilen bilgilendirici videolar ve belgeseller de ziyaretçilerin duygusal anlar yaşamasına neden oluyor.

9 Eylül 1922’de Atatürk’ün İzmir’i seyredip kahve içtiği noktada yer alan Ata Evi’ni ziyaret eden vatandaşlar izletilen filmlerle tarihe yolculuk yapıyor. Kurtuluş Savaşı ve Atatürk hakkında da bilgi ediniyor. 9 Eylül 2016 tarihinde açılışı yapılan tarihi merkezi bu güne kadar 10 binin üzerinde vatandaş ziyaret etti.

Ankara – İzmir yolu üzerinde, İzmir’e girişte yer alan anı evine okullar ve çeşitli kuruluşlar gezi düzenliyor. Ayrıca Bornova Belediyesi tarafından ilçenin tanıtımına yönelik olarak yapılan kültür turlarında da Ata Anı Evi ziyaretleri gerçekleştiriliyor.

Okullar tarafından düzenlenen turlarda çocuklar için özel aktiviteler hazırlanıyor. Küçük yaşlarda ki çocuklar için olan aktivitelerde Bornova Belediyesince hazırlanan Anıtkabir temalı çizimlerin yer aldığı boyama kitapları dağıtılıyor. Boya yaparak eğlenen minikler Atatürk ve Kurtuluş Savaşı hakkında da daha çok bilgi sahibi oluyor. Tarihi anlatan filmleri izleyen çocuklar işgal yıllarına ait olan eşyaları inceliyor.

Kurtuluş savaşımızda neler yaşandığını o dönemde kullanılanlarla görmek, o ruhu tekrar yaşamak isteyenler için mükemmel bir mekan olan Belkahve’deki Ata Anı Evi hemen önündeki dev Atatürk heykeli ile de ziyaretçileri duygulandırıyor.

15 Mayıs 1919 Mondros mütarekesi’nin 7. Maddesi gereğince İzmir işgal edilir. Yunan efsun birlikleri şehre girerler. Gazeteci Hasan Tahsin’in Yunanlılara attığı İlk kurşun Milli mücadeleninde başlangıcı kabul edilir. Bu mücadele içinde İzmir 3 yıl 3 ay 24 gün süren çileli günler yaşar. 26 Ağustos 1922 günü sabahın erken saatlerinde başlayan Büyük Taarruz (Başkomutanlık Meydan Muharebesi) 14.gününde İzmir’de son bulur.

Türk öncü(uç) birlikleri 9 Eylül 1922 sabahı biri Manisa diğeri Belkahve’den olmak üzere iki koldan taarruz başlatır. Başkumandan Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları, bu günkü 16 metre boyunda üniforması ile İzmir’e doğru baktığı anıtın bulunduğu yere varırlar. O noktadan İzmir’i kahve içerek uzun uzun izlerler.

1991 yılında Atatürk heykeli yapılıyor

Belkahve’de, 1991 yılında, heykeltıraş Tankut Öktem, Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 metre boyunda üniformalı bir heykelini yaptı. Döneminin en yüksek heykeli olan bu eser Bornova’nın ve İzmir’in en önemli kent sembollerinden biri oldu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele yıllarında,  “Bu şehre bir şey olacak diye çok korktum” sözüyle İzmir’e verdiği önemi dile getirdiği yer olan Belkahve’de, İl Özel İdaresi’nden Bornova Belediyesi’ne devrolan atıl restoran, dönemin ruhunu ve izlerini taşıyan Ata Anı Evi’ne dönüştürüldü. 2016 yılında İzmir’in kurtuluşu olan 9 Eylül günü açılışı gerçekleştirilen Ata Anı Evi’nde Kurtuluş Mücadelesini anlatan pek çok materyal sergileniyor.

Mekanda dönemin ordu donanımlarının karşılaştırılabilmesi amacıyla Yunan askerlerinin kullandığı malzemeler de sergileniyor. Ayrıca İstiklal Mücadelesini ve Atatürk’ü anlatan pek çok yazılı eser, resim ve haritalar bulunuyor. “9 Eylül İzmir’in kurtuluşu Fotoğraf Sergisi”  görülmeye değer bir başka köşe olarak dikkat çekiyor. Hatıra Fotoğraf çekimi köşesinin de bulunduğu Ata Anı Evi’nin gösterim bölümünde, kurtuluş destanını anlatan belgeseller izlenebiliyor.

Anı evi, 9 Eylül 2016 tarihinde Bornova Belediyesi tarafından hizmete açıldı. Bu mekanda tarihi değeri olan ve o döneme ait çok sayıda eşyayı görmek mümkün. Her şeyden önce Kurtuluş Savaşı’nın sembolü olarak o günlerden kalan Dua kitabı, bayrak, Şayek Kalpak ve silahlar bir arada.

Ayrıca burada sergilenen bayrakların da bir hikayesi var. İşgalciler tüm Türk Bayraklarını topladıkları için 9 Eylül 1922’de Türk askerleri İzmir’e girerken asılacak bayrak bulmakta zorluk yaşanmış. İzmirli kadınlar hemen yeni bayraklar dikerek açığı kapatmış. O dönemden kalan İstiklal madalyaları da var. Bu madalyalar generalinden, erine kadar herkes için tek tip olarak hazırlanıp verilmiş. Hasan Tahsin’in işgalcilere ateşlediği silahın aynı serisi de Ata Anı Evi’nde sergileniyor. Türk ve Yunan askerlerinin mataralarını da orada görebilirsiniz. Mataraların boyundan Türk askerinin Yunan askerinin yarısı kadar suyla yetinmek zorunda olduğu açıkça anlaşılıyor. Ata Anı Evi kapılarını açtığı beri tüm halkımıza hizmet veriyor.

Restorasyon Sonrası Açılış Tarihi: 9 Eylül 2016

Yer: Belkahve / Kavaklıdere

Ata Anı Evi’ni hergün 09.30 – 16.30 arası ziyaret edilebilirsiniz.

Gruplu rehber eşliğinde gezmek için 0531 771 37 64 numaralı telefondan  randevu oluşturabilirsiniz

İnternet adresi; https://www.bornova.bel.tr/ata-ani-evi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − = 16