SİLLELİ MİKTAT ÇAVUŞ

Kahramanlarımız

SİLLELİ MİKTAT ÇAVUŞ

7 nci Alay 2 nci Tabur 7 nci Bölüğünde Konya’nın Sille kazasından Miktat isminde bir çavuş bulunmaktaydı. Bu çavuş daima beraberinde iki metre uzunluğunda bir sırık taşırdı. (Bu sırıktan amaç düşman mevzisine taarruzda ilk önce Türk bayrağını sipere dikmekti.) 29 Ekim 1918’de lrak’ta Dicle Nehri civarında Şırkat mevkisinde bulunan tabur, 500 askerden ibaret bir İngiliz taburuna karşı savaşmaktaydı.

Taburun 130 erlik bir mevcudu vardı. Şiddetli topçu ve makineli tüfek ateşinin ardından İngiliz kuvvetlerinin üç sıra hâlinde kademeli olarak en yakın mesafeye geldikleri görülünce, süngülerine sarılan kahraman askerlerimiz avcı yuvalarından fırlamış ve İngiliz birliklerine saldırmışlardı. İngiliz avcı hatları arasındaki mesafeleri kısaltarak savaşan kuvvet âdeta bir saf hâline geldiği sırada, daha önce kendi mangası, eratı arasında gizlice kararlaştırdığı şekilde Miktat Çavuş da mangası ile tam cephenin ortasına atılmak suretiyle meydana çıkmıştı.

Miktat Çavuş birkaç ekmek torbasını kumla doldurmuş ve tüfeğini çapraz olarak boynuna astıktan sonra hücum meydanında köpürmüş bir aslan gibi mangasının karşısındaki İngiliz kuvvetlerinin gözlerine torbalardaki kumlardan avuçla ve bir makine hızıyla kum serperek onların gözlerini kapanmaya zorlarken sırıkla da uzaktan süngüsünü doğrultan düşman erlerinin göğüs ve yüzlerine dürtmek suretiyle yaklaştırmamaya çalışmış, bu fırsattan yararlanan manganın geriye kalan eratı, gözleri kumdan kapanmış veya yüzünü geriye çevirmek zorunda kalan, kendilerinin beş altı misli fazla İngiliz askerini süngüden geçirmiştir.

Böylece İngiliz kuvvetlerinin merkezinde meydana gelen boşluktan giren manganın karşısı boş kalınca İngiliz saflarının içinden yanlara doğru hücumlara devam etti. Bunun üzerine morali bozulan İngiliz kuvvetleri, geri çekilmek zorunda kaldı. Taburca yapılan şiddetli bir takip ateşinin ardından savaş meydanında İngiliz taburundan 400 ölü ve yaralı tespit edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 34 = 35