İzmir (Kordon) Atatürk Evi Müzesi

İzmir (Kordon) Atatürk Evi Müzesi

İzmir (Kordon) Atatürk Evi Müzesi

Müze binası, 1875-1880 yılları arasında halı tüccarı Takfor tarafından ev olarak yaptırılmıştır. 9 Eylül 1922’de sahibi tarafından terk edilmiş ve hazinenin mülkiyetine geçirilmiştir. İzmir’e giren Türk ordusu burasını karargâh olarak kullanmıştır.

17 Şubat 1923’te İzmir İktisat Kongresi toplandığında Atatürk şahsi çalışmalarını burada yürütmüştür. Kongre bitiminde karargâh bu binadan taşınmış ve hazine binayı Naim Bey’e otel olarak (Naim Palas) kullanmak üzere kiralamıştır. 13 Ekim 1926’da bina İzmir Belediyesi tarafından satın alınmış ve bazı yeni eşyalar da konularak Atatürk’e hediye edilmiştir. Atatürk 1930-1934 yılları arasında İzmir’e her gelişinde hep bu evde kalmıştır.

Türkiye’yi ziyaret eden ve birçok kente uğrayan İran Şahı Rıza Şah Pehlevi’nin 22-24 Haziran 1934 tarihlerindeki İzmir ziyaretinde, Şah Atatürk’le birlikte bu evde kalmıştır. (İran Şahı’nın o ziyaretine ait detaylar da müzenin birinci katında sergilenmektedir.)

10 Kasım 1938’de Atatürk’ün vefatı üzerine, ev kız kardeşi Makbule Baysan’a veraset yoluyla intikal etmiştir. 25 Eylül 1940’ta İzmir Belediyesi binayı müze yapmak üzere istimlak etmiş ve 11 Eylül 1941 tarihinde halka açmıştır.

5 Ekim 1962 tarihinden itibaren müze “Atatürk İl Halk Kütüphanesi ve İzmir Şehri Atatürk Müzesi” adını almıştır. 28 Aralık 1972’de binanın mülkiyeti İzmir Arkeoloji Müzesi’ne verilmiştir. Restore ve tanzim edilerek 29 Ekim 1978’de törenle “Atatürk ve Etnografya Müzesi” olarak ziyarete açılmıştır.

Müzedeki etnografik eserler 13 Mayıs 1988’de açılan yeni Etnografya Müzesi’ne taşındıktan sonra müzenin adı “Atatürk Müzesi” olmuştur. Bina, Osmanlı ve Levanten mimarisi karışımından meydana gelen Neoklasik tarzda bir yapıdır. Bodrum, zemin, 1. kat ve çatı katından oluşan müzede Atatürk’ün kullandığı eşyaları görmek mümkündür.

Alsancak’ta 1. Kordon olarak bilinen Atatürk Caddesi üzerinde yer alan İzmir Atatürk Müzesi, kent merkezindeki en etkileyici yapılardan biridir. Atatürk’ün kullandığı eşyalar, Atatürk’ün İzmir ziyaretleri ve hayatından kesitlerin sergilendiği müze, 2015 yılında gerçekleştirilen restorasyonla baştan aşağıya yenilenerek ziyarete açılmıştır.

Binaya girişte ziyaretçileri büyük ve ferah bir salon karşılıyor. Salona bağlanan odalar bulunuyor. Ortadaki toplantı salonunda Mustafa Kemal ve arkadaşları önemli bir karar alırken canlandırılmış. Ortada Mareşal Gazi Mustafa Kemal, sola doğru Korgeneral İsmet İnönü ve Mareşal Mevzi Çakmak, sağa doğru Orgeneral Kazım Karabekir ve Korgeneral Fahrettin Altay bulunuyor.

Üst kata çıkarken merdivenlerin arasında gördüğünüz kayık ise Atatürk’ün İzmir seyahatlerinde kullandığı kayık. Müzenin üst katında ise Atatürk’ün eşyaları ve o dönemde Atatürk tarafından kullanılmış odalar bulunuyor. Atatürk’ün banyosu, yatak odası, çalışma odası ve yemek odası ile birlikte yaver odasını ve İran Şahı Rıza Pehlevi’nin kaldığı odayı görebilirsiniz.


Widget not in any sidebars

Atatürk Evi ve Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Müze, Alsancak’ta Gündoğdu Meydanı’nda yer alıyor. Kıbrıs Şehitleri Caddesine de gayet yakın. İzmir Saat Kulesi’nden 25 dakikalık (2,2 km) bir yürüyüşle (veya bisikletler ile) ulaşabilirsiniz. Deniz yoluyla gelmek isteyenler içinse Alsancak veya Pasaport iskelesi ile ulaşım mümkün.

ZİYARET SAATLERİ;

(15 Nisan / 2 Ekim)

Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:00

Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:00

(3 Ekim / 14 Nisan)

Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:00

Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:00

Tatil Günü: YOK

Giriş Ücreti: ÜCRETSİZ

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Adres: 1. Kordon (Atatürk Caddesi) üzerindedir.

Telefon: (0232) 464 80 85

Ayrıca bakınız; http://ataturkicimizde.com/izmir-ataturk-muzesi/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 75 = 78