Atatürk resimlerindeki büyük oyun

Atatürk resimlerindeki büyük oyun

Atatürk resimlerindeki büyük oyun

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk karizması, temiz ve güzel giyinmesi ile daima örnek olmuş, ütülü ve seçkin kıyafetleri ile modayı yakından takip ederken diğer yandan ulusuna bu anlamda da örnek olmuş bir liderdir.

Aksesuar olarak daima tespih, şapka taşıyan Atatürk’ün cebinden mendili de asla eksik değildir ve dikkat edilirse resmi elbiseli veya paltolu fotoğrafları hariç tamamında sol göğüs cebinde temiz, beyaz bir mendili vardır.

İlginç ve dikkate değer olan işte bu mendil’dir.

Yukarıdaki resimlerin tamamında mendilin şekli ve rengi birbirine çok benzerdir ve sıradandır. Oysa yazı başlığımızdaki resme dikkatli bakılacak olursa mendilin şekli normal değildir, bir şeyler andırmakta ve alakasız bir ip barındırmaktadır. O ipe kimseler bir mana veremez veya açıklama getiremez ise de fütursuzca o resmi alır ve kullanırlar.

Bunu kimseler merak etmez, aslını araştırmaz ve en derin Atatürkçülerin dahi dikkatini çekmeyen bu tür oynanmış resimler piyasalarda cep telefon kılıflarından yağlı boya tablolara, web site resimlerinden kitap başlıklarına kadar her yerde ve yaygın olarak kullanılır.

O kadar ki cep telefon kılıflarında bu resimden başkasını bulmak dahi çoğu zaman imkansızdır.

Dahası pek çok okul ve devlet dairesinin web site logosunda dahi bu resim yer alır, en azından ana resim olarak en üstte yer alır.

Oysa …

O oynanmış resimdeki mendilin ve ipin çok derin bir anlamı vardır. Tarihçiler, sanat uzmanları ve fotoğrafçılar tarafından orjinali bulunmak ve mukayese edilmek suretiyle incelenmesi şart olan bu resimdeki ip ve mendilin durumu Cumhuriyet idaresince “idam edilen birisine” aittir. Ve denmek istenmektedir ki;

“Bir Cumhuriyet büyüğünü veya Cumhuriyetin bizzat kendisini bizde böyle ipte sallandıracak ve intikam alacağız.”

Daha fazla detaya girmeye gerek yoktur. Resmin oynanmışlığı ve diğer resimlerdeki mendillerle farkı ortadadır. İş o kadar ileri gitmiştir ki bu mendil kompozisyonu maksatlı olarak Atatürk’ün diğer resimlerine de photoshop ile monte edilmiş ve internetten servis edilmiş haldedir.

Atatürk resimlerinde oynanmış mendil figürü

Atatürkçü yazar, tarihçi ve sanatçılar bu konuya özel önem ve dikkat vermeli, doğrusunu bulup çıkarmalı ve halka anlatmalı ve bu tür resimlerin kullanımında kişi veya kurumlar olsun cahilce gaflete düşülmemelidir.

Şimdi en üstteki ana reme ve mendilin vaziyetine bir kez daha bakın ve inanıyorsanız paylaşın …

İşte buyrun, bu da resmin orjinal hali …

Atatürk'ün mendili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 77 = 81