33 NCÜ PİYADE ALAYI

Kahramanlarımız

33 NCÜ PİYADE ALAYI

Çanakkale Savaşları’ndaki zorlu mücadele günlerinde, üstün başarı ve kahramanlık örneği gösteren birliklerden biri de 33 ncü Piyade Alayı’dır.

Büyük Türk Şairi Mehmet Akif Ersoy’un:

“Şu Boğaz Harbi nedir var mı ki dünyada eşi,

En kesif orduların yükleniyor dördü beşi.

diyerek başlayıp ölümsüzleştirdiği ve gerçek destanların yaratıldığı Çanakkale Savaşları’na katılan ve orada savaşan Türk ordusunun tüm birlik ve fertleri gibi 33 ncü Piyade Alayı da kendisine verilen vazifeyi en iyi şekilde yaparak ülkesini ve ulusunu savunmak için üstün çaba gösteren bir birlik olmuştur.

Çanakkale Cephesi’nde, 11 nci Tümene bağlı olarak, ATATÜRK’ün komuta ettiği birliklerin yanı sıra Gelibolu yarımadasında Arıburnu ve Kanlısırt’taki savaşlara katılmış olan 33 ncü Piyade Alayı, bu bölgedeki çeşitli savaşlarda Alay Komutanı Yarbay Şevki Bey dâhil 1427 şehit vermiştir.

Çanakkale Savaşları’nda göstermiş olduğu üstün başarısından dolayı 33 ncü Piyade Alayının sancağına madalya verilmiştir.

Bu alay daha sonra Birinci Dünya Savaşı (1914-1918) içinde, 1916 yazından itibaren 2 nci Ordu emrinde olarak Kafkas Cephesi’nde Şeytan Dağları’ndaki savaşlara katılarak başarılı olmuş ve daha sonra 7 nci Ordu emrine verilmiştir. Şeytan Dağları’ndaki savaşlara katılan Alay, büyük çekilmeye kadar kendine verilen her görevi üstün bir başarı ile yürütmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 1 = 2