Teğmen Salih Erce

Kahramanlarımız

TEĞMEN SALİH (ERCE)

Cephenin ortasına düşen Toydemir-Baraközü (Baraközü) Deresi arasında 5 nci Kafkas Tümeninin 13 ncü Alayı savunuyordu. Alayın 1 nci Taburu savunmasının ağırlık merkezini oluşturuyordu.

1 nci Taburun bölük komutanlarından Yüzbaşı Kamil Bey, Sakarya’nın ikinci günü şehit düşünce, Teğmen Salih (Erce) bölük komutanı oldu. Çok genç olmasına karşın, altı gündür bölüğüne başarılı bir savunma yaptırdı. Ancak Yunanlıların, iki gündür Toydemir- Baraközü Deresi arasına sürekli kuvvet yığdığını biliyordu.

Teğmen Salih, Yunanlıların çok şiddetli topçu ateşi başlatmalarından bugünkü çarpışmaların şiddetli olacağını anlamıştı. Yoğun topçu ateşi siperleri allak bullak ediyor, toz ve dumandan göz gözü görmüyordu. Topçu ateşinin kesilmesiyle Yunan piyadelerinin siperlere saldıracağı umuluyor, fakat düşen mermilerin çıkardığı toz bulutundan düşmanın nereye dek yaklaştığı görülemiyordu. Bu arada bir ses duyuldu :

Solumuzu düşman çevirmiş!

Teğmen Salih ne olup bittiğini anlamak için siperden fırlayıp, arkadaki tepeciğe çıktığında, öteki bölüklerden birçok erin karışık bir durumda gerilere çekildiğini, Üsteğmen İbrahim’in elindeki tüfeği sağa sola sallayarak erleri geriye, siperlere göndermeye çalıştığını gördü. Taburun öteki subayları ortalıkta gözükmüyordu. Onların paniğin bastırılmasına neden yardımcı olmadıklarını düşünürken çok sayıda Yunanlının tepeciğe iyice yaklaştığını gördü. Çember içine düşmemesi için hemen bölüğünü geri çekmeğe başladı.

Tabur tümüyle geri çekilerek yakasını kurtarmış, elverişli bir kesimde yeniden savunmaya girerek düşmanı durdurmuştu. Bu arada acı gerçek ortaya çıkmıştı. Düşmanın yoğun topçu ateşi sırasında taburun subaylarının büyük bölümü ve erlerin yarısına yakını şehit olmuştu.

1 nci Tabur Sakarya Savaşına 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 3 üsteğmen ve 6 teğmen olmak üzere 13 subayla girmişti. Tam bir haftanın sonunda taburda yalnızca 1 üsteğmen ve 3 teğmen canlı kalmıştı.

1 yorum “Teğmen Salih Erce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − 5 =