Senin elin kanar mı Atam?

Senin elin kanar mı Atam

Senin elin kanar mı Atam?

Türkiye İş Bankası reklamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün canlandırıldığı reklam. İlk kez 9 Kasım 2007’de, prime-time kuşağında saat 21:00’de yayınlanmış olup, 10 Kasım 2007’de Atatürk’ün 69. ölüm yıldönümünde genel olarak yayımlanmıştır.

Reklam, Atatürk ile küçük bir çocuğun bir gül bahçesindeki diyaloğu üzerine kuruludur. Bir diken Atatürk’ün parmağına batar, çocuk bir dikenin nasıl Atatürk’ün elini delebildiğini sorar. Atatürk “Batmaz mı?” der. Çocuğun Atatürk’e “Senin elin kanar mı?” sorusu üzerine Atatürk “Kanamaz mı..” cevabını verir. Bu cevap üzerine şaşıran çocuk “Ama, sen Atatürk değil misin?” der. Atatürk o olduğunu söyler. Çocuk hala şaşkın halde “Ama” der, ancak Atatürk sözü alır:

“Sen şimdi bırak benim kim olduğumu. Bu gülü yetiştireceksen canın yanacak, elin kanayacak, güneş seni terletecek. “Bu bahçede gül bitmez” diyenler olacak. “Gül öyle yetiştirilmez, böyle yetiştirilir” diyenler olacak. Sen kendine şunu soracaksın: “Ben burayı gül bahçesi yapmak istiyor muyum? Ben burada dünyanın en güzel güllerini yetiştirmek istiyor muyum?” Eğer çok istiyorsan, ne eline batan diken ne de söylenenler umurunda olacak. Kim olursan ol tek isteğin şu kokuyu duymak olacak. Anladın mı?”

Çocuğun “Anladım” cevabı üzerine Atatürk, “Aferin sana! Hadi bakalım devam” der. Reklam, bankanın “Ülkemizin ve bankamızın kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyoruz.” bildirisiyle biter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

40 − 30 =