BORAZAN HASAN ONBAŞI

Kahramanlarımız

BORAZAN HASAN ONBAŞI

Türk askeri savaş meydanlarında yalnız kendini savunmakla kalmamış, aynı zamanda ortak cephe kurduğu dost birliklerini de savunmada üstün başarı göstermiştir.

Son olarak Kore Savaşı’nda gördüğümüz bu yüksek yaradılış ve fedakârlık anlayışının birçok örneklerinden biri de 1917’de yaşanmıştır.

Galiçya’da 16 Eylül sabahı Rus birlikleri taarruza geçerler. Bu taarruz daha çok müttefikimiz olan Almanların cephesinde yoğunlaşmış ve Alman birlikleri çekilmek zorunda kalmıştır. Bu çekilme esnasında bir Alman topçu takımı, Rus süvarileri tarafından personel ve hayvanları dâhil esir edilmiştir.

Rus askerleri tarafından götürülen bu topçu takımı, 61 nci Alayın 13 ncü Bölüğünün Takım Komutanı Yozgatlı Mustafa Sabri tarafından görülmüş, müttefiklerinin esir oluşlarına tahammül edemeyen savaşın ve dostluğun kurallarını çok iyi bilen bu takım komutanı, yanındaki Borazan Hasan’ın emrine on er vererek, Alman topçu takımının kurtarılmasını emretmiştir. Emri alan Onbaşı Hasan uzun ve çetin bir çarpışmadan sonra Alman erlerinin de yardımıyla birliği kurtararak Rus süvarilerini esir alıp personel, hayvan ve toplarını kendi birliğine getirmiştir.

Bu başarısından dolayı Onbaşı Hasan, Alman ve Avusturya nişanlarıyla ödüllendirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

26 − = 16