ASTEĞMEN ALİ EFENDİ

Kahramanlarımız

ASTEĞMEN ALİ EFENDİ

33 ncü Alay 9 ncu Tabur 2 nci Bölüğünün Takım Komutanı Ali Efendi, Doğu Cephesi’nde yararlılığı belgelerle tespit edilen kahramanlarımızdandır.

Sarıkamış, Azap ve Kop muharebelerinde bulunmuş olan Ali Efendi’nin bu savaşlarda birçok kahramanlığı görülmüştür. En son katıldığı Yılankaya Savaşı’nda yedi yerinden yaralandığı hâlde savaşa devam etmiş sonunda da düşmana esir düşmüştü. Fakat esareti kendine küçüklük sayan Ali Efendi, ağır yaralı olmasına rağmen insanüstü bir gayretle gece karanlığından yararlanıp sürünerek Türk tarafına geçmeyi başarmıştır. Hastanede tedavideyken bu kahramanca davranışından dolayı rütbesi asteğmenliğe yükseltilmiştir.

Her birinin ayrı ayrı destanlar yarattığı Türk ordusunun fertlerinin, kahramanlık göstermeleri için rütbeli olmaları veya kendilerine mutlaka bir görev verilmesi gerekmemektedir. Çünkü hepsi, bu milletin ve devletin kendilerinden neler beklediğini bilmektedirler.

Yedek subay Ali Efendi, yokluklarla, soğukla, kendilerine ulaştırılamayan giyecek ve erzak noksanlıklarıyla alay edercesine cephede kahramanca savaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

83 + = 88