26 NCI PİYADE ALAYI

Kahramanlarımız

26 NCI PİYADE ALAYI

Bir savaşta düşmanla ilk karşılaşma çok önemlidir. Çoğu kez bu ilk karşılaşma “kader tayin eden an” niteliğini taşır. Özellikle namlulardan ölüm kusan dev gemilerin desteğinde karaya çıkarılan düşman askerlerini karşılayan ve ülkesini her durumda savunmaya yemin etmiş bir ordunun birliği olmak görevini yüklenen 26 ncı Piyade Alayı Çanakkale Savaşları’nda önemli bir yer tutar.

Çünkü, 25 Nisan 1915’te Seddülbahir’e çıkarılan ilk düşman askerlerini karşılayan 26 ncı Piyade Alayı, o bölgeyi savunmakla görevli 9 ncu Tümenin bir parçasıdır.

Çanakkale Savaşları’nda düşmanın 26 Nisan günü de devam eden çıkarma ve taarruzlarına karşı dirençle bölgeyi savunan, karşı taarruzlar gerçekleştirerek Çanakkale’yi düşman için geçilmez yapan Türk askerinin çok kısa bir zaman dilimine sıkışmış ve bu kadar fazla sayıdaki kahramanlık örneklerine, 26 ncı Piyade Alayının ve 26 Nisan günü verdiği kanlı mücadelenin katkısı kuşkusuz büyük olmuştur.

Kirtetepe’de ezici düşman ateşi altında kan, barut, ölüm ve ateşin birbirine karıştığı sırada üstün güçlerle donatılmış düşman kuvvetlerini durdurmak için yaptığı üstün nitelikli savaşlarda sağladığı başarıdan dolayı 26 ncı Piyade Alayına “İkinci Kirtetepe Kahramanları” unvanı verilmiştir.

Diğer iki alay gibi 26 ncı Piyade Alayının da sancağında madalyası vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ 12 = 21