10 Kasım öğrenci konuşma metni

Atatürk'ün vefatının ardından yurt içinde kim ne dedi

10 Kasım öğrenci konuşma metni

10 Kasım’da Ata’ya sesleniş

Bitmeyen gecelerin, olmayan sabahların ardından gelen kara haberle yıkıldı dünya.

Bir on kasım sabahı Mustafa Kemal’imiz, Gazi, mareşal, Başkomutan, başöğretmen, Cumhurbaşkanı, Meclisimizin ilk başkanı, en büyük asker, dünya lideri, örnek insan, dahi, dost, önder Atatürk’ümüz….hayata veda etti.

Siyah beyaz resim gibi oldu Türkiye’m. Dünya kahraman düşmanını, Türk Milleti öz evladını yitirdi.

Durdu saatler Anadolu’da. Geçmek bilmedi zaman. İnanamadı kulaklar. Belki doğru değildir, belki söylentidir dendi beyhude. Yalanlanamadı vefatı Ulu önderin. Kapandı o masmavi bakan gözleri. Geleceği gören, hakikati bilen derin bakan bakışları sustu.

Bir milleti sürükleyip aydınlığa çıkartan, esaretten şerefli yaşama kavuşturan, dinini tertemiz yaşamasını sağlayan insan … hayata veda etti.

11 Kasım’lar onsuz yaşandı yıllarca.

Kimi sadık kaldı Ata’sına sözüne çalıştı, üretti, topluma faydalı bireyler oldu, kimi dünya yaşamına dalıp unuttu Cumhuriyet aşısının gereklerini kayboldu yokluklarda.

Nice devletler örnek aldı da O’nu, dünya lideri oldu. Yüzyıl geçtiği halde hala taptaze kaldı hayata bakışı, şerefli haykırışı, ayağa kaldırışı.

Bugün on kasım. Bugün maksadımız yas tutmak değil.

Bugün senin fikirlerini, emel ve gayretlerini bir kez daha hatırlamak, sana minnet sunmak, senin emanet bıraktığın istiklal ve Cumhuriyete daha sıkı sarılmak zamanı. Senin manevi evlatların olarak bugün yarım kalan mücadeleni sürdürmek, kaldığı yerden medeniyet meşaleni daha ilerilere taşımak günü bugün.

Bugün seninle dolu, seninle mutluyuz. Sensiz eksiğiz.

Bizler senin sadece  takipçin değil, sadece askerin değil, gaye ortağın, dava arkadaşınız. Bizler sadece senin izinde değiliz, hepimiz Mustafa Kemalleriz.

On kasımlar artık acıtmıyor canımızı çünkü biliyoruz ki seni görmek demek sadece yüzünü görmek değildir. Biliyoruz ki seninle aynı noktaya bakan gözlerimiz var oldukça sen yerinde rahat edeceksin, bahtiyar olacaksın.

Seni seviyoruz, sevmeye devam edeceğiz. Sonsuza dek!

Mutlu ol, huzur içinde uyu.

VATAN SANA MİNNETTARDIR!

Ellerinden öperiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

61 − = 52