Dünyaca ünlü tarih dergisinde Atatürk için neler yazıldı

Histoire & Civilisations

Dünyaca ünlü tarih dergisinde Atatürk için neler yazıldı

Avrupa basınının önemli yayın organlarından Fransız Le Monde gazetesi ve National Geographic’in ortaklığıyla yayımlanan Fransa’nın aylık ünlü tarih dergisi “Histoire & Civilisations” (Tarih ve Medeniyetler), Aralık ayı için hazırlanan sayısının kapağında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e yer verdi. Dergi sayısında Ulu Önderin mücadelesini ve genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş aşamasını kaleme almış.

Histoire & CivilisationsDergide bulunan 22 sahifelik makalede İkinci Meşrutiyet ile başlayıp cumhuriyetin ilanı ile sonlanan zaman dilimi, Atatürk’ün aktörlüğünde anlatılıyor. Makale, kapakta “Atatürk, de L’Empire ottoman à la Turquie” (Atatürk, Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye’ye Dek) şeklinde duyuruldu.

Osmanlı tarihçisi Fabrice Monnier tarafından kaleme alınan “L’Empire ottoman devient la Turquie” (Osmanlı İmparatorluğu’nun Türkiye’ye Dönüşümü) adlı makale, 1908 Devrimi’nden 1923’te Cumhuriyetin ilanına değin geçen süreçte Jön Türk hareketinin bir panoramasını çiziyor ve Atatürk’ün bu dönemdeki önemini vurguluyor.

“OSMANLI SUBAYLARI BİR DİRENİŞ ORGANİZE EDEREK ŞEREFLERİNİ KORUMAYI BAŞARDILAR”

Trablusgarp Savaşı’nın anlatıldığı bölüm, Monnier’in makalesinde değinilen dikkat çekici bölümlerden biri. İşte, o bölüm:

“1911 Kasım’ında İtalya, Trablusgarp, Trablus ve Bingazi’ye çıkarma yapmak için müsait bir ortam bulmuştu. Başkent, ‘Afrika Türkiyesi’ne yardım edemeyecek bir durumdaydı, çünkü imparatorluk donanması on yıllardır Haliç’e demirlenmiş bir halde olduğundan donanmadaki gemiler paslanıp çürümüştü. Anayurttan destek alamayacak vaziyette bulunan Türk birliklerinin hiçbir umudu yoktu. Fakat çölün derinliklerinde Osmanlı subayları bir direniş organize ederek şereflerini korumayı başardılar, bu subayların en önemlileri Enver Bey (geleceğin Enver Paşa’sı) ve Mustafa Kemal Bey’di (geleceğin Atatürk’ü).”

Makalenin yazarı Fabrice Monnier’in aynı zamanda “Atatürk, Naissance de la Turquie moderne” (Atatürk, Modern Türkiye’nin Doğuşu) adlı bir kitabı da bulunuyor.

İMPARATORLUĞUN KÜLLERİNDEN CUMHURİYET’E

Dergi, 1908’de ilan edilen II. Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’in kurulduğu 1923’e kadar geçen süreçteki tarihsel gelişmeleri, çöken bir imparatorluğun küllerinden ortaya çıkarılan Türkiye Cumhuriyeti’ni okurlarına aktardı. Dergi, Atatürk’ün askeri başarılarının yanı sıra gerçekleştirdiği devrimlerin önemini de okurlarına ayrıntılı biçimde vurguladı. Dergi, Fransa’nın yanı sıra Belçika’da da satışa sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 9 =