TEĞMEN ŞAHİN

Kahramanlarımız

TEĞMEN ŞAHİN

Fransızların Antep yönünde ilerleyen kuvvetlerine engel olmak üzere Kilis yolu üzerine gönderilen Teğmen Şahin, kısa bir zamanda Lohan, Gürüm, Melek, Karasakal, Kehriz, Mezraa, Ulumasera ve civarı köylerinden gönüllüler toplayarak 100 kişilik bir kuvvet oluşturmuş ve bu küçük millî kuvvetle Kızılburun, Kertil bölgelerini destekleyerek Fransız işgal komutanlarına Antep ve Kilis’in boşaltılması için notalar yazmıştır.

3 Şubat 1920’de bir Fransız kıtasını Kilis civarında yenerek geri çekilmeye mecbur bırakan Teğmen Şahin, Antep-Kilis telgraf hattını da tahrip etmiş, bu olaylar halkın morali üzerinde olumlu yönden büyük bir etki bırakmıştır. 18 Şubat 1920’de tekrar Kilis’ten Antep’e gelmek üzere yola çıkan bir Fransız birliğini mağlûp eden Şahin’in birliği, bu kıtayı Kilis’e geri çekilmeye zorlamış; bu yenilgilere fena hâlde sinirlenen Kilis İşgal Kuvvetleri Komutanı, Fransız Kıta Komutanını tutuklatmıştır. Bu olaydan sonra 25 Mart 1920’de Yarbay Andrea komutasında Antep’e girmek isteyen 800 piyade, 200 süvari, bir batarya top, 16 ağır makineli tüfekle donatılmış bir kuvvet yola çıkmıştı.

Teğmen Şahin çevresinde kalan ancak 50 kişiden oluşan bir milis kuvvetiyle bu muazzam Fransız kıtasına karşı dört gün boyunca sabahtan akşama kadar savaşmış ve Fransızlara birçok kayıp verdirmişti. Fransız birliği, on saatlik mesafeyi ancak dört günde kat edebilirken dördüncü gün öğleye kadar yine Fransızlarla boğaz boğaza ve üzerlerinde son mermi kalıncaya kadar mücadele eden Teğmen Şahin ile arkadaşları, nihayet Ulumasera köprüsü üzerinde, Fransız süngüsü ile şehit edilmişlerdir.

Düşman benim cesedimi çiğnemedikçe şehre giremez.” diyen Teğmen Şahin’in yanında kalan 17 kişi ile beraber; ancak, şehit olmasından sonra Andrea kuvvetleri Antep’e girebilmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 6 = 1