TEĞMEN ÖMER LÜTFÜ

Kahramanlarımız

TEĞMEN ÖMER LÜTFÜ

Kurtuluş Savaşı’nın başında, beline henüz kılıç kuşanan genç teğmenlerden Ömer Lütfü, rütbesinden ve gençliğinden beklenmeyen bir olgunluk ve dayanma gücü gösteriyor, ülkesi ve ülkesinin insanı için canını feda etmekten çekinmiyordu.

Teğmen Ömer Lütfü, İkinci İnönü Savaşı sırasında Yunanların eline geçmiş olan Kavalca köyü ve bunun kuzeyinde bulunan sırtlardaki Çamlıtepe’yi işgal etmek için emir almıştı. Bölüğüne verilen taarruz şeridi içinde, avcı hattı ile Yunan topçu ateşi altında süratle ilerleyen Teğmen Ömer Lütfü, Yunanları bozguna uğratıp onları Karaağaç köyüne kadar sürmüştü. Ömer Lütfü ve bölüğü Karaağaç köyüne girdiği zaman Yunanlarla boğaz boğaza gelmiş ve aralarındaki kanlı bir boğuşmadan sonra yaralanan Ömer Lütfü, sağ kalan erleri ile birlikte esir düşmüştü.

Aynı gün Karaağaç köyüne giren ve Yunanları buradan sürüp atan diğer bir bölüğümüz, Teğmen Ömer Lütfü’yü bir çam ağacında çarmıha gerilmiş ve üzerine gaz dökülmüş olarak bulmuştu. Sıkı bir sorguya çekilen fakat ağzından bir kelime bile alınamayan Ömer Lütfü, yakılarak öldürülmek istenmişti. Yaraları sarıldıktan ve tedavi edildikten sonra eski alayına dönen bu kahraman, 1 nci Bölük Komutanı olarak Dumlupınar, Kütahya, Gediz, Seyitgazi ile Sakarya ve Başkomutan Meydan Savaşı’na da katılmıştır.

İstiklâl Madalyası ile ödüllendirilen ve savaştan sonra malul gazi olarak Afyon’a yerleşen Ömer Lütfü’ye, Bozüyük Belediyesi tarafından fahri hemşehrilik beratı verilmiştir.

1 yorum “TEĞMEN ÖMER LÜTFÜ

 1. Sayın İlgili,

  Teğmen Ömer Lütfü Bey, benim büyükamcamdır. İlgilenirseniz, fotoğrafına da yollarım.
  Buyükbabam alaylı mülazim Bekir efendinin kardeşidir. Kendisi İzmir’e ilk giren süvari birliğinde görev almıştır. Baba tarafım Dedeağaç-Ferecik köyü doğumludur.

  Büyükbabam mülazim Bekir efendi, Trakya-Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyesi olup, kurduğu komitasıyla Istranca dağlarına yerleşip, bölgeyi Bulgar çetelerinden temizlemiştir.

  Bilgilerinize sunarım.

  Saygılarımla,

  Haluk Dural
  DPT Eski Uzmanı
  Milli Merkez Genel Sekreteri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 1 = 5