70 NCİ ALAY

Kahramanlarımız

70 NCİ ALAY

Bir ülkeyi baştan başa savaş rüzgârları kaplarsa ve bu rüzgârlar birbiri ardından acımasızca esmeye devam ederse, o ülkenin çocukları da cepheden cepheye koşmak zorunda kalırlar.

1912’deki Balkan Savaşı’na katılan 24 ncü Tümene bağlı 70 nci Alay, İşkodra Savunması’nda kahramanlıklar gösterip Bardanyol Tepesi sırtlarındaki zorlu mücadeleleri gerçekleştirmiş olduğundan 1913 yılında bu alaya “Bardanyol Alayı” denilmiştir.

Daha sonraki yıllarda ülkesini savunmak için ana vatan toprağını işgal eden kuvvetlere karşı 70 nci Alay, bu kez 11 nci Tümene bağlı olarak Anadolu’ya geçirilmiş ve yeniden oluşturulmuştur.

11 nci Tümenin 70 nci Alayı bu sefer de Birinci İnönü Savaşı’nda İnönü mevzisinde Karaağaç köyünün iki buçuk km doğusundaki tepeyi başarılı bir şekilde savunmuştur. İnatçı savunması ve kahramanlığı sayesinde savunduğu bu tepeye bu kez de bu kahraman alayın adı olan “Bardanyol Tepesi” denmiştir.

30-31 Ağustos 1922 tarihindeki son taarruzda da görev alan 70 nci Alay, yine üzerine düşen görevi ve hatta daha fazlasını yaparak saat 11.00’de Adatepe’yi zapt etmiştir.

Sancağı madalyalı seçkin bir Türk alayı olan 70 nci Alay bugün geçmişindeki kahramanlık madalyası ile haklı olarak ne kadar övünse azdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

82 + = 88